सिरहाको सन्तोष कोदोको खिर बनाएर बीबीसी मास्टर सेफको टप ४ मा पुगे

जानकी पोस्ट, काठमाडौँ :  नेपाली सेफ सन्तोष साह (BBC Masterchef Professionals 2020)‘बीबीसी मास्टर सेफ प्रोफेसनल्स् २०२० यूकेको शीर्ष ४ मा पुग्न सफल भएका छन् । ‘बीबीसी वान’ मा मंगलबार राति प्रसारित फाइनल राउन्डको पहिलो चरणबाट उनी टप ४ मा पुगेका हुन् ।

हरेक चरणमा नेपाली खाना चखाएर निर्णायकको मन जित्दै अगाडि बढेका सन्तोषले यसपटक पनि त्यो क्रम दोहोर्‍याए । ‘इन्भेन्सन् राउन्ड’ मा सन्तोषले डिजर्टको रुपमा कोदोको खिर चखाए । उनले कोदोको खीरसँगै आँपको कुल्फी र तराईमा प्रचलित आँपको ‘अमोट’ पनि पस्किए ।

निर्णायकको आग्रहमा खरायोको ‘फ्रेन्च क्लासिक डिस’ लाई उनले नेपाली भुटन स्टाइलमा तयार पारेर पस्किँदा निर्णायकहरु दंग देखिन्थे । ‘कोदोको खिरका लागि त तयारी अगाडिदेखि नै गरेको थिएँ । तर निर्णायकको रोजाइमा खरायोको डिस तत्काल बनाउन दबाब नै थियो,’ साहले भने, ‘निर्णायकहरु मेरो हरेक खानामा पृथक स्वाद देखेर आश्चर्यचकित हुन्थे । नेपाली खाना पस्किएरै म अहिलेसम्म अगाडि बढिरहेको छु ।’

प्रतियोगितामा सहभागी भएर नेपाली खाना पस्कने ५ वर्ष अघिदेखिको आफ्नो सपना साकार भएकामा उनी गद्गद् छन् । ‘प्रतियोगिता जितौंला हारौंला अलग कुरा हो । तर, लाखौं नेपाली र विदेशीको मन जितिसकेको छु,’ उनले भने । भविष्यमा पनि नेपाली खाना प्रवद्र्धनमा निरन्तर लागिरहने उनको प्रण छ ।

प्रतियोगिताका हरेक चरणमा सन्तोषले नेपाली खाना नै पस्किएका छन् । सेमिफाइनल राउन्डमा (Santosh Sah) सन्तोषले नेपालको हाइ अल्टिच्युड (हिमाली भेग) मा प्रचलित भेगन खाना भुटेको कांक्रोको बियां, बन तरुल, कटहरको भुटेको बिँया, प्याजको अचार, स्याउको चट्नी जस्ता परिकार चखाएर निर्णायकको मन जिते ।

अघिल्ला चरणमा साहले पोलेको भेडाको मासु, मासुको झोल, सिस्नु र आलुको तरकारी, बेथेको साग, भाङको चटनी, मकैको रोटी, तामाको अचार जस्ता मौलिक नेपाली खाना पस्किएका थिए ।

एकदम कडा प्रतिस्पर्धा ठानिएको फाइनल राउन्डमा ६ प्रतियोगी सामेल थिए । (BBC Masterchef 2020 Santosh sah) मास्टर सेफ प्रोफेसनल्स् २०२०’ को फाइनल आउँदो बिहीबार बेलुका प्रसारण हुनेछ । त्यसअघि आज बुधबार बेलुका हुने अर्को चरणको प्रतिस्पर्धाबाट तीन फाइनालिस्ट अन्तिम प्रतिस्पर्धाका लागि छानिने छन् ।

सिरहा कर्जन्हा निवासी साह करिब दुई दशकदेखि यो पेसामा छन् । करिब एक दशक भारतमा र सन् २०१० यता बेलायतमा निरन्तर सक्रिय सन्तोषले यहाँ प्रतिष्ठित भारतीय रेस्टुरेन्ट तथा होटलहरुमा हेड सेफ भएर काम गरिसकेका छन् ।

बेलायतमा प्रतिष्ठित मानिने ‘मिसिलिन स्टार’ प्राप्त रेस्टुरेन्टहरुमा एक्जुकेटिभ सेफसम्मको अनुभव उनीसँग छ ।


Janaki Post
Janaki Posthttp://Janakipost.com
Janaki Post News: Find the latest breaking news from Nepal and world on opinion & analysis, politics, science and technology and much more.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

FansLike
FollowersFollow
- Advertisement -

Trending News