पाकिस्तानमा हिन्दु धर्मस्थल असुरक्षित

काठमाण्डौं : पाकिस्तानको खैबर पख्तूनख्वा प्रान्तको कारक जिल्ला टेरी गाउँमा एक हिन्दू मन्दिर ३० डिसेम्बर २०२० मा मुस्लिम कट्टरपन्थीहरूले भत्काएका थिए। यो ठाउँ पाकिस्तानको राजधानी इस्लामाबाददेखि ३ सय किलोमिटर टाढा छ। शताब्दी पुरानो मन्दिरमा मन्दिर र हिन्दु संत श्री परमहंस जी महाराजको स्थायी विश्राम स्थान छ जुन एक शताब्दी अघि मरेका थिए र त्यहि ठाउँमा दफन गरिएकाे थियाे।

सन् १९४७ मा भारत र पाकिस्तानको विभाजन पछि, स्थानीय हिन्दुहरूले भारत र अन्य स्थानहरूमा गएर विवाह गरे र मानिसहरू मान्दिरमा जान छाेडे । पछि पाकिस्तानका अन्य भागका हिन्दुहरू, विशेष गरी सिन्ध प्रान्तबाट तीर्थयात्रा गर्न स्वामीजीलाई श्रद्धाञ्जलि दिन आउन थाले जुन स्थानीय व्यक्तिहरूले विरोध गर्दै साे ठाउँ पनि अतिक्रमण गरेका थिए।

प्राप्त जानकारीका अनुसार १९९७ मा पनि मुस्लिम कट्टरपन्थीहरूले उक्त मठ जलाइसकेका थिए। लामो कानुनी लडाई पछि, पाकिस्तानी हिन्दू समुदायले अदालतमा र पाकिस्तानको सर्वोच्च अदालतको आदेशमा यो मुद्दा जित्यो र उक्त सम्पत्ति धार्मिक उद्देश्यका लागि समुदायलाई हस्तान्तरण गरियो।

पछिल्लाे पटक आगो लगाइ भत्काइ दिएकाे हिन्दु सम्पत्ति र धार्मिक स्थलहरूको सुरक्षाका लागि हिन्दू समुदायले सर्वोच्च अदालतमा मुद्दा दिएकाे छ। साेही मुद्दाकाे अाधारमा अदालतले स्थानीय अधिकारीलाई मुद्दा छानबिन गर्न र रिपोर्ट गर्न निर्देशन दिएको छ।

अर्कोतर्फ प्रान्तीय सरकारले सरकारी खर्चमा तीर्थस्थललाई पुनःनिर्माण गर्ने आश्वासन दिएको छ। आगलागी र तोडफोडको सम्बन्धमा करीव १ सय व्यक्ति पक्राउ परेका छन्।

साथै, अधिकारीहरूले भनेका छन कि अल्पसंख्यक सम्पत्तीको संरक्षणमा उनीहरूको लापरवाहीका कारण सेनाका कमाण्डर लगायत ९० जना प्रहरीलाई निलम्बित गरिएको थियो।


Janaki Post
Janaki Posthttp://Janakipost.com
Janaki Post News: Find the latest breaking news from Nepal and world on opinion & analysis, politics, science and technology and much more.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

FansLike
FollowersFollow
- Advertisement -

Trending News